It’s a busy weekend at home for Muskoka’s minor hockey teams.
Both the Muskoka Rock and the Huntsville Otters will be hosting at home tournaments. Meanwhile, the South Muskoka Bears take on round two of the Silver Stick Tournament, this time in Midland. In the CPJHL the Pioneers are at home for both their games and the Otters will stay home for two in the PJHL as well. Here’s a list of all Muskoka team games happening at home and away this weekend:

Minor Hockey

Friday:

Pee Wee Rep Bears vs Elmvale, 6:45pm in Elmvale
Bantam Rep Otters vs Haliburton, 7pm in Haliburton
Midget AE Bears vs Almaguin, 7:45pm at the Bracebridge Memorial Arena
Midget AE Otters vs Essa, 7:50 in Essa

Saturday:

Novice Rep Otters vs Oro, 12:40pm at the Jack Bionda Arena
Novice Rep Bears vs Novice Muskoka Rock, 1pm at the Gravenhurst Centennial Centre
Atom AE Otters vs Collingwood, 1pm in Collingwood
Atom AE Bears vs Essa, 1:30pm in Essa
Atom Rep Otters vs Collingwood, 2pm at the Jack Bionda Arena
Atom Rep Bears vs Midland, 2:15pm at the Bracebridge Memorial Arena
Pee Wee Rep Bears vs Midland, 4pm at the Gravenhurst Centennial Centre
Bantam Rep Bears vs Penetang, 5:45pm in Penetang

Sunday:

Muskoka Rock Atom vs Almaguin, 10:30am in Almaguin
Novice Rep Bears vs Oro, 11:40am in Oro
Novice Rep Otters vs Novice Rep Muskoka Rock, 12:40pm at the Jack Bionda Arena
Bantam Rep Bears vs Bantam Rep Otters, 1:15pm at the Bracebridge Memorial Arena
Atom Rep Bears vs Atom Rep Otters, 2pm at the Jack Bionda Arena
Atom AE Bears vs Oro, 2pm at the Gravenhurst Centennial Centre
Pee Wee Rep Bears vs Oro, 3:30pm at the Gravenhurst Centennial Centre
Atom AE Otters vs Haliburton, 3:40pm at the Jack Bionda Arena
Midget AE Otters vs Almaguin, 4:10pm in Almaguin
Midget AE Bears vs Oro, 5:15pm at the Gravenhurst Centennial Centre

Silver Stick Tournament Midland

Friday:

Major Midget Bears vs Centre Wellington, 12:10pm in Midland
Major Midget Otters vs Elmira, 2:40pm in Midland
Major Midget Bears vs Owen Sound, 6:50pm in Midland

Saturday:

Major Midget Otters vs Erin-Hillsburgh, 1:10pm in Midland
Major Midget Bears vs Collingwood, 3:30pm in Midland
Major Midget Otters vs Napanee, 7:50pm in Midland

Otters Pee Wee Rep Tournament

Friday:

Pee Wee Otters vs Caledonia, 2pm at the Don Lough Arena

Saturday:

Pee Wee Otters vs Petawawa, 11am at the Don Lough Arena
Pee Wee Otters vs Porcupine, 5pm at the Don Lough Arena

Muskoka Rock Home Tournament

Friday:

Muskoka Rock Bantam vs Shelburne, 7pm at the Bala Arena
Muskoka Rock Pee Wee vs Georgian Shores, 7pm at the Port Carling Arena

Saturday:

Muskoka Rock Bantam vs Drayton, 10am at the Bala Arena
Muskoka Rock Pee Wee vs Cayuga, 1pm at the Port Carling Arena
Muskoka Rock Pee Wee vs Ayr, 4pm at the Port Carling Arena
Muskoka Rock Bantam vs Blyth-Brussels, 5pm at the Bala Arena

HGHA

Saturday:

Pee Wee Black Sting vs Orillia, 12pm in Orillia

Sunday:

Midget Sting vs Barrie, 11am in Barrie
Novice Sting vs North Simcoe, 5:05pm in Midland
Atom Yellow Sting vs North Simcoe, 6:15pm in Midland

GMHL

Friday:

South Muskoka vs West Nipissing, 8:30pm at the Gravenhurst Centennial Centre

Sunday:

Almaguin vs Meaford, 2pm at the South River-Machar Community Centre

CPJHL

Saturday:

Pioneers vs Eagles, 7pm at the Bracebridge Memorial Arena

Sunday:

Pioneers vs Ice Wolves, 5pm at the Bracebridge Memorial Arena

PJHL

Friday:

Otters vs Caledon, 8pm at the Canada Summit Centre

Sunday:

Otters vs Midland, 2:30pm at the Canada Summit Centre